Weekly Grocery Prices in the North Peace

Every week I spreadsheet the fresh meat and produce prices in the Fort St John grocery store flyers. This helps me determine who has the best prices and what my family is going to eat for the following week. These weekly posts pass that information on to you.

Click for Meat Prices

Click for Produce Prices

TIP: Choose sweet potatoes instead of yams for your Thanksgiving dinner. They have more protein, fiber and Vitamin A.

Advertisements

Weekly Grocery Prices in the North Peace

Every week I spreadsheet the fresh meat and produce prices in the Fort St John grocery store flyers. This helps me determine who has the best prices and what my family is going to eat for the following week. These weekly posts pass that information on to you.

Click for Meat Prices

Click for Produce Prices

Prices that caught my eye this week:

Walmart:
Purex 12 double rolls $4.98
Assorted deoderants $1.50-3.77
Armstrong cheese 750g $6.97

Pricesmart:
WF white vinegar 4L $2.77

Real Canadian Wholesale Club:
NN canned pumpkin 398ml 2/$4.00

Sobey’s:
Gold Seal tuna $1.00

Coming soon…

I apologize for the lack of content over the last couple months. Home life tends to take priority when you are a solo blogger with a full time job and kids.

Please continue to come back for more content in the coming months. Posts I have planned include:
-DIY cake and cupcake stands
-Are we being “greenwashed” by product marketing?
-Homemade cleaning products
-The basics of using cloth diapers
-The start up of a local coupon group
-More adventures in online shopping
-and many more….

Feel free to email me if you have any topics you would like to hear about, posts you’d like to write, or local food you’d like to tell the public about.

Weekly Grocery Prices in the North Peace

Every week I spreadsheet the fresh meat and produce prices in the Fort St John grocery store flyers. This helps me determine who has the best prices and what my family is going to eat for the following week. These weekly posts pass that information on to you.

Click for Meat Prices

Click for Produce Prices

Prices that caught my eye this week:

Walmart:
Folgers Coffee 584-975g $5.97
Armstrong Cheese 750g $6.97
Speed Stick deodorant and Irish Spring soap $1.97
Old Spice, Gillette, or Secret deodorant $1.97
Gillette or Old Spice body wash $2.87
Dawn dish soap $1.37

Pricesmart:
Western Family dry pasta $.97
Honey Bunches of Oats $2.97

Real Canadian Wholesale Club:
Olivieri fresh pasta $3.97
Kashi granola bars $2.97
Sunrype apple juice 1L $11.88 for 12

Want to save time in the kitchen? Double your batch.

That’s right, cook twice as much the first time. Then freeze the extra for another night.

Most meals will only take an extra 5 – 10 minutes extra to make or assemble a double batch. Save yourself from having to repeat all the prep work the next time you have that meal.

If you do this at least every other time you make a meal fresh you can build up a nice little collection of meals for those crazy nights when you get home late or you have a practice to get to.

What did I make tonight? Spinach Lasagna Rolls from The Girl Who Ate Everything. One pan went in the oven tonight. I assembled a second while waiting for the first to bake. It is going in the freezer with baking instructions taped to the lid.

 

 

What meals do you cook for the freezer? Tell us in the comments.

%d bloggers like this: