Added sugar affects long term brain function

From Forbes Magazine:

Overeating, poor memory formation, learning disorders, depression  – all have been linked in recent research to the over-consumption of sugar. And these linkages point to a problem that is only beginning to be better understood: what our chronic intake of added sugar is doing to our brains.

According to the U.S. Department of Agriculture (USDA), the average American consumes 156 pounds of added sugar per year. That’s five grocery store shelves loaded with 30 or so one pound bags of sugar each.  If you find that hard to believe, that’s probably because sugar is so ubiquitous in our diets that most of us have no idea how much we’re consuming.  The Centers for Disease Control (CDC) puts the amount at 27.5 teaspoons of sugar a day per capita, which translates to 440 calories  – nearly one quarter of a typical 2000 calorie a day diet.

Read the rest of the article here for the long term effects that excessive sugar can have on brain function  at Forbes Magazine.

Bottles for Blueberry Bible Camp

A group of local scrapbookers is holding a bottle drive to buy new beds for the Blueberry Bible Camp. Your donations can be dropped off at Fort St John Bottle Depot on April 21st from 9:30am to 5pm. The volunteers will sort them for you.

For more information you can visit the Facebook Event Page.

Welcome back readers.

It has been a wild and busy year in the Common Cents household. I apologize for dropping off the face of the earth for the last 6 months, but real life has demanded my time.

I have had so many things I have wanted to share in that time, but trying to write it out was on the bottom of my priority list.

I’m going to come back and give you what I can. I won’t be posting the weekly prices anymore. My grocery shopping habits have lost their schedule. I find that I have stocked up on so many things that I mostly only buy some fresh food and a couple sale items each week or two. I will gladly pass on copies of my spreadsheets if anyone wants to use them for their own.

What I would like to bring you are recipes that I try, money saving tips, online shopping resources, and health related news. I can’t guarantee any sort of scheduling, and I won’t be waxing poetic in my posts, but I will share what I have played with.

You are also more than welcome to ask me anything you think I may be able to give you an answer (or opinion) about. I’m also willing to test out recipes or techniques and share my results.

Let me know what I can do for you to make this a blog you want to keep coming back to. You can email me through the website, drop me a note on Facebook, or rant at me on Twitter.

 

Talk to you soon!

Weekly Grocery Prices in the North Peace

Every week I spreadsheet the fresh meat and produce prices in the Fort St John grocery store flyers. This helps me determine who has the best prices and what my family is going to eat for the following week. These weekly posts pass that information on to you.

Click for Meat Prices

Click for Produce Prices

Prices that caught my eye this week:

Walmart:
Nestle, Skinny Cow, Haagen-Dasz single servings $1.67
Crest toothpaste or Oral-B toothbrush $1.36

Shopper’s Drug Mart:
Sun Rype mini bytes or squiggles 2/$5.00
Cloverleaf tuna $.99

Pricesmart:
Rogers sugar 10kg $9.97
Robin Hood flour 10kg $9.97
Breyers ice cream $3.47
Quinoa $.97/100g
Western Family pasta $.97
Goldfish crackers $1.97
Hellmann’s mayo 890ml $3.97
Campbell’s Chunky soup $1.97
Old Spice/Secret deodorant $2.47

Safeway:
Windex/Scrubbing Bubbles/ Fantastic $2.50

Sobeys:
Colgate toothbrush or toothpaste $1.00

Real Canadian Wholesale Club:
Campbell’s cooking soups $4.97 case limit of one
Royale bathroom tissue 30 double rolls $10.99
VH sauces $2.47
Post family size cereals $3.98
Philadelphia cream cheese $2.79

Weekly Grocery Prices in the North Peace

Every week I spreadsheet the fresh meat and produce prices in the Fort St John grocery store flyers. This helps me determine who has the best prices and what my family is going to eat for the following week. These weekly posts pass that information on to you.

Click for Meat Prices

Click for Produce Prices

Prices that caught my eye this week:

Walmart:
Colgate toothpaste 75ml $.84

Safeway:
Gillette or Old Spice deodorant $2.49 when you buy 2
Fantastic or Scrubbing Bubbles Buy one get one free. Pair this with some coupons for real savings.

Real Canadian Wholesale Club:
Gillette shave gel $5.00 for 2

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

%d bloggers like this: